top of page
Szukaj
  • akademiabonito

Jak ubrać się na trening?

Zaktualizowano: 20 maj 2021
1. Nie należy ubierać się zbyt grubo, ponieważ po rozgrzewce zimno nie będzie już tak odczuwalne jak na samym początku treningu. Lepiej mieć kilka minut dyskomfortu na początku zajęć niż później rozbierać się jak już jest się przepoconym i przegrzanym.

2. Należy używać odzieży termoaktywnej (góra+dół) dostosowanej do temp.otoczenia. Nie polecam ubierania bawełny, ponieważ szybko zrobi się mokra - najlepiej stosować ubrania z nowoczesnych tkanin syntetycznych. Dotyczy to również skarpet.

Na to należy założyć kolejną warstwę utrzymującą ciepło, jednak również niezbyt grubą i oddychającą. Trzecią warstwę może stanowić kurtka przeciwdeszczowa wyposażona w wywietrzniki na plecach lub pod pachami.

Podczas treningu piłkarskiego nogi wytwarzają dużo ciepła i nie wymagają aż takiej ochrony jak góra ciała. Zwykle wystarcza termika oraz cienkie spodnie dresowe.

3. Należy ubierać czapkę lub opaskę chroniącą uszy. Przez głowę ucieka 40% ciepła z organizmu. Nie powinna być ona zbyt gruba i wykonana z materiału syntetycznego, który odprowadza wilgoć. To samo dotyczy rękawiczek.

Dobrze jest mieć również komin, który chroni szyję a na początku treningu można go naciągnąć na usta i nos.

4. Jeżeli nie masz doświadczenia w tym zakresie to przy wyborze ubrań kieruj się radami specjalistów w sklepach.

5. Przy mrozach można stosować kremy do uprawiania sportu na twarz.

6. Jeżeli ktoś lubi, to na uda, łydki, klatkę można użyć krem rozgrzewający (dla dzieci musi być słabszy).

7. Po treningu należy przebrać się w suche i ciepłe ubranie.

8. Po treningu dobrze jest się napić ciepłej herbaty z termosu oraz zjeść coś energetycznego (batonik, banan itp.).

9. Należy zwrócić uwagę na dietę, która jest podstawą przy zapobieganiu infekcji. Zarówno przed- jak i potreningowe posiłki powinny być dobrze zbilansowane w węglowodany, tłuszcze i białka. Organizm po treningach w okresie zimowym jest bardziej narażony na różne infekcje niż kiedykolwiek. Rutinoscorbin nie załatwi za nas tej sprawy.


Mam nadzieję, że te kilka porad pozwoli Wam lub Waszym dzieciom przejść przez zimę bez zbędnych przerw na chorowanie.

12 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2_Post
bottom of page