top of page
Szukaj
  • akademiabonito

Świadomość Piłkarza - kluczowy element rozwoju zawodnika.

Podstawą pracy z młodym sportowcem powinno być budowanie świadomości. Sport jest nierozerwalnie związany z emocjami. Ciężkie treningi każdego dnia i odpowiednie przygotowanie pod względem techniczno-taktycznym czasami nie wystarczają, żeby móc stwierdzić, że dany zawodnik posiada już wszystkie niezbędne umiejętności do radzenia sobie z trudnościami podczas meczu/startu w zawodach. Świadomość dotycząca elementów wymagających poprawy oraz podkreślanie nabytych już umiejętności stanowią podstawę rozwoju i osiągania mistrzostwa sportowego.

Innym elementem, na który warto zwrócić uwagę to budowanie odpowiedniego nastawienia zawodnika do treningów i zawodów. Zawodnik powinen mieć odpowiednie nastawienie polegające na braniu odpowiedzialności za swoje zaangażowanie w trening oraz wypracowaniu podejścia umożliwiającego przełożenie treningu na mecz

Otwartość na podejmowanie kolejnych prób, jeśli zawiodły poprzednie, jest niezbędną cechą zarówno podczas pracy nad sferą mentalną, jak i fizyczną. Z otwartością wiąże się upór w dążeniu do celu, tak, aby kolejne próby jego osiągnięcia były traktowane informacyjnie, jako doświadczenie, a nie emocjonalnie. Otwartość to również umiejętność przyjmowania uwag, zarówno krytycznych, jak i wzmacniających.

Kolejnym elementem, o który warto zadbać jest cierpliwość. Żyjemy w czasach, gdzie większość rzeczy chcemy osiągnąć szybko i bez wysiłku. Często stoi to w pewnej sprzeczności z ideą efektywnego, długofalowego treningu. Osiąganie celu często nie zależy tylko od częstotliwości wykonywanych powtórzeń, ale też od ich jakości. Staramy się w pewnych aspektach być podobni do innych, ale to, co jest skuteczne u jednego zawodnika, u innego może nie przynosić efektów. Dlatego każdy sportowiec musi wypracować swój własny system podejścia do trudnej sytuacji, być zmotywowanym i zdeterminowanym do pracy nad swoją sobą. Praca ta, podobnie jak trening fizyczny, często przynosi efekty dopiero w dłuższej perspektywie czasu.


Źródło:

https://footballlab.pl/blog/wpis/14/jak-rozwijac-potencjal-mlodego-zawodnika


10 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
Post: Blog2_Post
bottom of page